
Private customers can also find our range in our partner store Ampha-Analyse.
The use of LEDs in the KL70-W comb lighting ensures a long service life. The special design of the diffusers creates homogeneous illumination.
Special features are:
The KL70-W comb lighting is used in the comb area of escalators.

| Parameter | Value |
| Operating voltage | 16 … 28 V AC/DC |
| Power consumption | 6 VA |
| Ambient temperature | -20°C to 60 °C |
| Protection class | IP 67 |
| Dimensions | 232 x 50 mm |
| Installation depth | 49 mm |
| Weight | 470 g |
| Parameter | Value |
| LED color | white |
| Luminosity | 580 lx (0.5 m distance) |
| Front screen | PC, satinized |
| Windshield dimensions | 182 x 37 mm |
| Height of the contour | 2 mm |
| Supply cable | 2 x 0.75 mm², length 30 cm, Ölflex |
| Plug | HAN 3A (STI), metal |
| Pin | Assignment |
| Pin 1 | Vcc |
| Pin 2 | Vcc |
| Pin 3 | Not assigned |
| Weight | 0,0000 kg |
|---|---|
| Dimensions | 0,0000 × 0,0000 × 0,0000 cm |