

Private customers can also find our range in our partner store Ampha-Analyse.
The visible section of the front panel of the KLT102-Y-A comb lighting is arranged asymmetrically. The use of LEDs in the KLT102-Y-A comb lighting ensures a long service life.
Special features are:
The KLT102-Y-A comb lighting is used in the comb area of escalators.
| Parameters | Value |
| Operating voltage | 16 … 28 V AC |
| Power consumption | 4 VA |
| Ambient temperature | -20°C to 60 °C |
| Protection class | IP 67 |
| Dimensions | 324 x 82 mm |
| Installation depth | 52 mm |
| Weight | 600 g |
| Parameters | Value |
| LED color | yellow |
| Luminosity | 140 lx (1 m distance) |
| Windshield | PMMA Plexiglas ice crystal |
| Windshield dimensions | 169 x 69 mm |
| Height of the contour | 2 mm |
| Supply line | 2 x 0.5 mm², length 30 cm, Ölflex, wire end ferrules |
| Weight | 0,0000 kg |
|---|---|
| Dimensions | 0,0000 × 0,0000 × 0,0000 cm |