

Private customers can also find our range in our partner store Ampha-Analyse.
The B7400-R traffic light is a red signal light. The B7400-R traffic light has a high optical contrast combined with low consumption and homogeneous illumination.
Special features are:
Areas of application for the B7400-R traffic light:
| Parameters | Value |
| Operating voltage | 16 … 28 V AC/DC |
| Power consumption | type. 2.6 VA |
| Ambient temperature | -20°C to 60 °C |
| Protection class | IP 67 |
| Installation depth | 56 mm |
| Parameters | Value |
| LED color | red |
| Luminosity | type. 60 lx (0.5 m distance) |
| LED service life | 50.000 h |
| Windshield | d = 74.5 mm, curved |
| Connection | 2 x 0.5 mm², length 30 cm, wire end ferrules |
| Weight | 0,0000 kg |
|---|---|
| Dimensions | 0,0000 × 0,0000 × 0,0000 cm |