
Private customers can also find our range in our partner store Ampha-Analyse.
The KL60-W comb lighting is equipped with super-bright, high-quality and particularly long-lasting LEDs. Mechanical adaptation to your local conditions is possible at any time.
Special features are:
The KL60-W comb lighting is used in the comb area of escalators.

| Parameter | Value |
| Operating voltage | 22 … 28 V AC/DC |
| Power consumption | 4 VA |
| Ambient temperature | -20°C to 60 °C |
| Protection class | IP 67 |
| Dimensions | 212 x 45 mm |
| Installation depth | 22 mm |
| Weight | 200 g |
| Parameter | Value |
| LED color | white |
| Luminosity | 500 lx (1 m distance) |
| Front screen | PMMA Plexiglas clear |
| Windshield dimensions | 150 x 28 mm |
| Height of the contour | 3 mm |
| Supply cable | 3 x 0.5 mm², length 20 cm, Ölflex, wire end ferrules |
| Wire | Assignment |
| Wire 1 | Vcc |
| Wire 2 | Vcc |
| Wire 3 | not used |
| Weight | 0,0000 kg |
|---|---|
| Dimensions | 0,0000 × 0,0000 × 0,0000 cm |