

Private customers can also find our range in our partner store Ampha-Analyse.
The ELPB192 animated direction indicator combines an arrow and one-way street indicator in one product. Both the arrow and the stop symbol are animated. The elliptical LED display can be switched between a green animated arrow and a locked symbol with a flashing option.
Special features are:
Areas of application for the ELPB192 animated direction indicator:
| Parameters | Value |
| Operating voltage | 18 … 28 VAC |
| Ambient temperature | – 20 °C to 60 °C |
| Protection class | IP 65 |
| Dimensions | 150 x 86 mm |
| Parameters | Value |
| LED color | red / green |
| Supply line | Length 30 cm |
| No. | Color | Occupancy | Remark |
| 1 | free | not used | |
| 2 | white | GND | |
| 3 | green | Arrow 24 V DC + | |
| 4 | brown | EB 24 V DC + | |
| 5 | yellow | EB flashing 24 V DC + | flashing when 4 + 5 are connected |
| Weight | 0,0000 kg |
|---|---|
| Dimensions | 0,0000 × 0,0000 × 0,0000 cm |