

Private customers can also find our range in our partner store Ampha-Analyse.
The SP2800-B LED spotlight is a lighting element with super-bright, high-quality LEDs.
Special features are:
The SP2800-B LED spotlight is used to illuminate the base area of escalators.
| Parameter | Value |
| Operating voltage | 24 V DC +/- 5 % |
| Power consumption | 1.6 VA |
| Protection class | IP 65 |
| Parameter | Value |
| LED color | blue |
| Luminous flux | 168 lm |
| Front panel | PMMA Plexiglas satinized |
| Height of the contour | 3 mm |
| Installation depth | 35 mm |
| Connection | 2 x 400 mm, 2 x 0.75 mm², cable lugs |
| Color | Assignment |
| red | + 24 V DC |
| black | GND |
| Weight | 0,0000 kg |
|---|---|
| Dimensions | 0,0000 × 0,0000 × 0,0000 cm |