
Private customers can also find our range in our partner store Ampha-Analyse.
The SCS 20 upstream cooler is used to take a water sample from a hot water pipe up to 100 °C. By installing it in the sampling line and connecting a cold water line, samples such as boiler water, boiler feed water and condensate can be automatically monitored for quality. Our SYCON BOB online analyzer is used downstream of the sample cooler to determine the water hardness.
The special features of the sample coolers include
| Parameters | Value / Range |
| Dimensions | Body 410 mm x 90 mm |
| Weight | 4.2 kg |
| Material | Stainless steel 1.4404 |
| Parameters | Value / Range |
| Installation | Wall mounting in closed rooms |
| Tubes | 6 mm outer diameter |
| Cooling coil | 20 bar |
| Housing | 10 bar |
| Product category | Accessories, Intercooler |
|---|---|
| Series | LIMES, SYCON |