

Private customers can also find our range in our partner store Ampha-Analyse.
The traffic light S3500-Y (E) is a yellow fault indicator. The S3500-Y (E) traffic light has a high optical contrast combined with low consumption and homogeneous illumination.
Special features are:
Application areas of the traffic light S3500-Y (E):
| Parameters | Value |
| Operating voltage | 16 … 28 V AC/ 16 … 36 V DC |
| Power consumption | type. 0.8 VA |
| Ambient temperature | -20°C to 60 °C |
| Protection class | IP 67 |
| Parameters | Value |
| LED color | yellow |
| Luminosity | type. 60 lx (0.5 m distance) |
| Windshield | d = 35 mm, straight |
| Connection | 2 x 0.5 mm², length 30 cm, wire end ferrules |
| Weight | 0,0000 kg |
|---|---|
| Dimensions | 0,0000 × 0,0000 × 0,0000 cm |