
Private customers can also find our range in our partner store Ampha-Analyse.
The SL800 step gap lighting is installed below the steps in the entrance and exit area of the escalator and is used to illuminate the step gap in the comb area. During the continuous movement of the steps, a flashing effect is generated that draws the user’s attention to the escalator.
Special features are:
The SL800 step gap lighting is used in escalators.
![]()
| Parameter | Value |
| Operating voltage | 24 V DC +/- 5 % |
| Power consumption | 10 VA (max. 11 VA) |
| Ambient temperature | -20°C to 60 °C |
| Protection class | IP 67 |
| Dimensions | 850 x 30 x 33 mm |
| weight | approx. 0.2 kg |
| Connection | SL800: 2×0.5mm², length 100cm
SL800-RG, SLX: 3×0.5mm², length 100cm SL800-RGB: 4×0.5mm², length 100cm |
SL800:
| Color | Assignment |
| red (wire 1) | Vcc (24 V DC) |
| white (wire 2) | GND |
| Weight | 0,0000 kg |
|---|---|
| Dimensions | 0,0000 × 0,0000 × 0,0000 cm |
| Color | RGB |
| Connection | 2-pole, 3-pole common earth, 3-pole common +24 VDC, 4-pole common earth |
| Number of LED strips | 1, 2 |