
Private customers can also find our range in our partner store Ampha-Analyse.
The residual hardness is the degree of hardness remaining after water treatment (e.g. softening, ion exchange). It is an important control parameter for the function of water softeners and water treatment systems.
This test set is available in three units:
The Scientific series from CALDUR® offers maximum precision for low hardness ranges thanks to innovative syringe titration. Intermediate values can be read directly from the scale.
The CALDUR® Residual Hardness Scientific test set uses a precise dosing syringe for titration. Two reagents are added to the water sample, then the titration solution is added using the syringe. The measured value is read directly from the syringe scale – no drop counting required!
Ideal for regular checks of softening systems
Stepless reading enables intermediate values – no drop counting required
°dH, °fH or ppm – choose the right unit for your application
Particularly economical due to high number of possible measurements
Specially designed for the control of treated water
With very low residual hardness (< 0.5 °dH) particularly slowly in order to detect the exact color change point.
| Unit | Measuring range | Measuring resolution |
|---|---|---|
| °dH | 0 – 2 °dH | Stepless |
| °fH | 0 – 2 °fH | Stepless |
| ppm | 0 – 20 ppm | Stepless |
You can carry out approx. 200 measurements with a CALDUR® Test Set Residual Hardness Scientific.
| Property | Value |
|---|---|
| Parameters | Residual hardness (Ca²⁺ + Mg²⁺) |
| Method | Scientific (syringe titration) |
| Measuring range | 0 – 5 °dH / 0 – 8.9 °fH / 0 – 89 ppm |
| Analysis duration | 1 minute |
| Number of provisions | approx. 200 |
| Description: Syringe | Syringe, test tube, 2 reagents |
| Packaging | Plastic box |
| Dosing syringe | 60 ml with scale |
| Titration solution | 60 ml (shelf life 60M) |
| Indicator solution | 10 ml (shelf life 36M) |
| Test tubes | With markings |
| Operating instructions | DE/EN |
| Einheit | °dH, °fH, ppm |
|---|


